Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
665 postów 4878 komentarzy

Eugeniusz Sendecki

Eugeniusz Sendecki - Tyszowce, Tomaszów Lubelski, Lublin, Warszawa.

WITOLD MICHAŁOWSKI NIE ŻYJE

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Malownicza postać, czowiek Renesansu, specjalista od problematyki handlu ropą i gazem. Bywał w NowymEkranie / NEonie24... bywał w TELEWIZJI NARODOWEJ.

Notatka Huberta Kozieła na WASP-owskim portalu społecznościowym:
Zmarł Witold Stanisław Michałowski. Mój przyjaciel, pisarz, podróżnik, specjalista od spraw rurociągowych. Człowiek, który był częścią wielkiej historii. Miał okazję poznać i szacha Iranu, i Gierka, i gen. Lebiedzia, i Basajewa. Nigdy nie bał się drażnić wielkich potęg. Ostatni raz spotkałem się z nim we wrześniu. Pokazywałem mu fotki z Mongolii. R.I.P.

Odchodzą niezwykli ludzie. Żal...

NOTA BIGRAFICZNA (za masońskim (chyba?) portalem www.racjonalista.pl);

Witold St. Michałowski (Michał Bereha)

Od 1968 r. zawodowo zajmuje się budową rurociągów ropy naftowej i gazu. Był w tym czasie m.in. szefem nadzoru inwestorskiego II nitki rurociągu PRZYJAŹŃ i rurociągu PÓŁNOCNEGO w HYDROBUDOWIE - 6, dyrektorem ds. Inwestycji rurociągowych na terenie b. ZSRR w B.K.D.E. INSTALEXPORT oraz szefem nadzoru budowy gazociągu BOISBRIAND - MONTREAL w Kanadzie i rurociągu naftowego WARRI-MAIDOGURI w Nigerii. Pracował przy instalacjach naftowych w Iranie, Iraku i Libii. 

Jest autorem kilkudziesięciu opracowań i referatów naukowo-technicznych oraz poradnika RUROCIĄGI DALEKIEGO ZASIĘGU (wspólnie z St. Trzopem). W 1996 r. zespół, którym kierował otrzymał tytuł MISTRZA TECHNIKI. Na AGH w Krakowie otworzył przewód doktorski Techniczno-ekonomiczne uwarunkowania przemysłu transportu węglowodorów.

Od 1995 redaguje i wydaje kwartalnik RUROCIĄGI www.rurociagi.com (ukazało się 39 numerów).

Problematyką rurociągową zajmował się w publikacjach na łamach m.in. RZECZPOSPOLITEJ, WPROST, TYGODNIKA SOLIDARNOŚĆ, GAZETY POLSKIEJ, Kuriera Związkowego, Magazynu OBYWATEL, PRZEGLĄDU TECHNICZNEGO, NAFTA & GAZ BIZNES oraz czasopism polonijnych w USA, Ukrainie i Australii.

Jest założycielem i wieloletnim prezesem Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Rurociągów, które wraz z SAMOOBRONĄ patronuje działalności Stowarzyszenia JESTEŚMY W EUROPIE im. ks. Piotra Wawrzyniaka oraz już trzecią kadencję członkiem Polskiego Komitetu ds. Gospodarki Energetycznej FSNT NOT.

Współautor z gen. T. Jauerem i prof. W. Kowalczykiem I programu SAMOOBRONY.

W 1967 roku kierował I Polską Wyprawą w Góry Mongolskiego Ałtaju.

Szerokim rzeszom czytelników literatury faktu i reportaży jest znany jako autor książek "Wyprawa do 5 Bogów" (1971) i "Testament Barona" (1972, 1973, 1974, 2000) przetłumaczonej na język mongolski (film TV). Jest autorem "Sporu o Bieszczady" (1979, 1980) wspólnie z Januszem Rygielskim oraz "Hajże na Bieszczady" i zbioru "Z szerokiego świata"(1987).

W latach 1980-1984 mieszkając w Ameryce Północnej współpracuje z czasopismami polonijnymi podpisując się Michał Bereha. Poza zasięgiem cenzury w Montrealu ukazuje się "Tajemnica Ossendowskiego" (1983). Jest autorem scenariusza i współproducentem dokumentalnego filmu "Sir Casimir Gzowski" o jednym z "ojców narodu kanadyjskiego".

ISKRY wydają w serii Dookoła Świata książkę "Tuaregowie i caterpillery" (1983) o pracy inżyniera budowy rurociągów w Nigerii. "Najemnicy wolności"

W kraju biografia Tajemnica Ossendowskiegoukazuje się w 1991 r.

W 1992 r zakłada FUNDACJĘ ODYSSEUM www.rurociagi.com/fundacja_odysseum/index.html - prowadzącą Ośrodek Dokumentacji Dokonań Polaków w Świecie, działającą pod patronatem Muzeum Azji i Pacyfiku.

Zbiór reportaży "Szi-Kun" (1996) dedykuje prezydentowi Dżocharowi Dudajewowi. Budowie Gazociągu Jamalskiego poświęca "Tranzytowy przekręt stulecia" (1997) i "Skok na rurę" (1998) pierwszą sądownie ocenzurowaną publikację w III RP. Wyrok sądowy opublikowany na okładce książki, zakazuje Witoldowi Michałowskiemu "rozpowszechniania wszelkich informacji na temat udziału PHZ BARTIMPEX S.A. w przedsięwzięciu związanym z budową gazociągu Jamał - Europa Zachodnia"

W 1997 jest obserwatorem wyborów w Czeczenii, a dwa lata później korespondentem wojennym prasy polonijnej z Australii i USA w tym kraju. Reporterski zapis wydarzeń w których uczestniczy to "Płonący Kaukaz" (2000). W 2000 r. i 2002 odbywa podróże do Republiki Tuwa. Dociera tam do legendarnych Wrót Agharty. Relacje zawarł w "Wysłańcy innego Nieba" (2002).

Był pełnomocnikiem muzułmańskiego Czeczeńskiego Związku Zawodowego w przyjęciu do silnie związanej z kościołem katolickim Międzynarodowej Organizacji Pracy. 

W 2003 r. z ramienia OSCEjest obserwatorem wyborów w Azerbejdżanie.

W 2005 r. jego teksty ukazały się m.in. w FOCUS Nr 3/04 oraz Magazynie OBYWATEL, a wywiady z W. St. Michałowskim zamieściły ZWIERCIADŁO, SZÓSTY ZMYSŁ i GAZETA LITERACKA w Baku (Azerbejdżan). 

ISKRY w 2004 r. wydały Wielkie safari Antoniego O, a moskiewskie wydawnictwo JAUZA tłumaczenie biografii Ossendowskiego na język rosyjski.

Jest członkiem Z.L.P oraz S.D.P. Poświęcił mu notę Leksykon - POLSCY PISARZE WSPÓŁCZEŚNI (1995) i SŁOWNIK PISARZY POLSKICH (2001) oraz WHO IS WHO 2004.

Mieszka w Michalinie pod Warszawą.

*

KOMENTARZE

 • ***
  Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie...
 • RIP
  Wielki erudyta, świetny organizator, uroczy człowiek.

  Niestety, nikt nie jest wieczny.
 • Panie świeć nad Jego duszą...
  Miałem zaszczyt poznać. Wspaniały erudyta.
 • Czy to przypadek, że wystepował żydo-mediach Rydzyka - ?
  Był rusofobem, działał na rzecz syjonistycznych USA.
 • @Rzeczpospolita 23:22:46
  Sam jesteś rusofob.
  Witek znał doskonale tamte klimaty, jego dom pełen był pamiątek z tamtych terenów. Miał tam wielu przyjaciół, świetnie mówił po rosyjsku i nigdy nie okazywał żadnych fobii.
  Puknij się.
 • Witek
  to starej daty przyjaciel Krzyśka Wojtasa. Razem rozrabiali w czasach studenckich. No ale każdy z nich to był Kogut Alfa a taki Kogut może być tylko jeden. Mimo tego zawsze utrzymywali kontakty.

  Krzysiek Wojtas jest gdzieś na jachcie w drodze do Alicante ale wysłałem mu SMS.
 • :-(
  Niech Mu ziemia lekką będzie.

  Wyrazy współczucia dla Rodziny Pana Witolda.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:58:31
  //Miał tam wielu przyjaciół, świetnie mówił po rosyjsku//

  Cokolwiek znaczy owo "tam" nie sposób skonstatować że teraz jest nie tam a TAM czy PO TAMTEJ STRONIE.
  Jak sądzisz Jarek Ruszkiewicz czy TAM też ma wielu przyjaciół?
  Czy wyszły mu na spotkanie wszystkie Dzieci Biesłany i zapytały o politykę wydawniczą fundacji Odysseum ?
  http://www.bpmokotow.waw.pl/katalogi/ini.php?str=tabelka&dol=0&gora=0&przod=0&wstecz=0&katalog=30&indeks=3&opis_ile=10&opis=1&sgf=&sgf2=&snf=&szukaj=Czeczenia%20-%20historia.
  Albo czy cienie wszystkich stu tysięcy pomordowanych na Wołyniu zapytały :CZEMU? czemu mamy obowiązek popierać bez dodatkowych wątpliwości
  https://www.youtube.com/watch?v=k4p6bikBGE0

  PS
  nieźle było by zapytać "portalowych teologów" czy rusofobia jest cnotą która redukuje każdą ludzką małość i podłość.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej