Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
665 postów 4879 komentarzy

Eugeniusz Sendecki

Eugeniusz Sendecki - Tyszowce, Tomaszów Lubelski, Lublin, Warszawa.

WITOLD MICHAŁOWSKI NIE ŻYJE

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Malownicza postać, czowiek Renesansu, specjalista od problematyki handlu ropą i gazem. Bywał w NowymEkranie / NEonie24... bywał w TELEWIZJI NARODOWEJ.

Notatka Huberta Kozieła na WASP-owskim portalu społecznościowym:
Zmarł Witold Stanisław Michałowski. Mój przyjaciel, pisarz, podróżnik, specjalista od spraw rurociągowych. Człowiek, który był częścią wielkiej historii. Miał okazję poznać i szacha Iranu, i Gierka, i gen. Lebiedzia, i Basajewa. Nigdy nie bał się drażnić wielkich potęg. Ostatni raz spotkałem się z nim we wrześniu. Pokazywałem mu fotki z Mongolii. R.I.P.

Odchodzą niezwykli ludzie. Żal...

NOTA BIGRAFICZNA (za masońskim (chyba?) portalem www.racjonalista.pl);

Witold St. Michałowski (Michał Bereha)

Od 1968 r. zawodowo zajmuje się budową rurociągów ropy naftowej i gazu. Był w tym czasie m.in. szefem nadzoru inwestorskiego II nitki rurociągu PRZYJAŹŃ i rurociągu PÓŁNOCNEGO w HYDROBUDOWIE - 6, dyrektorem ds. Inwestycji rurociągowych na terenie b. ZSRR w B.K.D.E. INSTALEXPORT oraz szefem nadzoru budowy gazociągu BOISBRIAND - MONTREAL w Kanadzie i rurociągu naftowego WARRI-MAIDOGURI w Nigerii. Pracował przy instalacjach naftowych w Iranie, Iraku i Libii. 

Jest autorem kilkudziesięciu opracowań i referatów naukowo-technicznych oraz poradnika RUROCIĄGI DALEKIEGO ZASIĘGU (wspólnie z St. Trzopem). W 1996 r. zespół, którym kierował otrzymał tytuł MISTRZA TECHNIKI. Na AGH w Krakowie otworzył przewód doktorski Techniczno-ekonomiczne uwarunkowania przemysłu transportu węglowodorów.

Od 1995 redaguje i wydaje kwartalnik RUROCIĄGI www.rurociagi.com (ukazało się 39 numerów).

Problematyką rurociągową zajmował się w publikacjach na łamach m.in. RZECZPOSPOLITEJ, WPROST, TYGODNIKA SOLIDARNOŚĆ, GAZETY POLSKIEJ, Kuriera Związkowego, Magazynu OBYWATEL, PRZEGLĄDU TECHNICZNEGO, NAFTA & GAZ BIZNES oraz czasopism polonijnych w USA, Ukrainie i Australii.

Jest założycielem i wieloletnim prezesem Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Rurociągów, które wraz z SAMOOBRONĄ patronuje działalności Stowarzyszenia JESTEŚMY W EUROPIE im. ks. Piotra Wawrzyniaka oraz już trzecią kadencję członkiem Polskiego Komitetu ds. Gospodarki Energetycznej FSNT NOT.

Współautor z gen. T. Jauerem i prof. W. Kowalczykiem I programu SAMOOBRONY.

W 1967 roku kierował I Polską Wyprawą w Góry Mongolskiego Ałtaju.

Szerokim rzeszom czytelników literatury faktu i reportaży jest znany jako autor książek "Wyprawa do 5 Bogów" (1971) i "Testament Barona" (1972, 1973, 1974, 2000) przetłumaczonej na język mongolski (film TV). Jest autorem "Sporu o Bieszczady" (1979, 1980) wspólnie z Januszem Rygielskim oraz "Hajże na Bieszczady" i zbioru "Z szerokiego świata"(1987).

W latach 1980-1984 mieszkając w Ameryce Północnej współpracuje z czasopismami polonijnymi podpisując się Michał Bereha. Poza zasięgiem cenzury w Montrealu ukazuje się "Tajemnica Ossendowskiego" (1983). Jest autorem scenariusza i współproducentem dokumentalnego filmu "Sir Casimir Gzowski" o jednym z "ojców narodu kanadyjskiego".

ISKRY wydają w serii Dookoła Świata książkę "Tuaregowie i caterpillery" (1983) o pracy inżyniera budowy rurociągów w Nigerii. "Najemnicy wolności"

W kraju biografia Tajemnica Ossendowskiegoukazuje się w 1991 r.

W 1992 r zakłada FUNDACJĘ ODYSSEUM www.rurociagi.com/fundacja_odysseum/index.html - prowadzącą Ośrodek Dokumentacji Dokonań Polaków w Świecie, działającą pod patronatem Muzeum Azji i Pacyfiku.

Zbiór reportaży "Szi-Kun" (1996) dedykuje prezydentowi Dżocharowi Dudajewowi. Budowie Gazociągu Jamalskiego poświęca "Tranzytowy przekręt stulecia" (1997) i "Skok na rurę" (1998) pierwszą sądownie ocenzurowaną publikację w III RP. Wyrok sądowy opublikowany na okładce książki, zakazuje Witoldowi Michałowskiemu "rozpowszechniania wszelkich informacji na temat udziału PHZ BARTIMPEX S.A. w przedsięwzięciu związanym z budową gazociągu Jamał - Europa Zachodnia"

W 1997 jest obserwatorem wyborów w Czeczenii, a dwa lata później korespondentem wojennym prasy polonijnej z Australii i USA w tym kraju. Reporterski zapis wydarzeń w których uczestniczy to "Płonący Kaukaz" (2000). W 2000 r. i 2002 odbywa podróże do Republiki Tuwa. Dociera tam do legendarnych Wrót Agharty. Relacje zawarł w "Wysłańcy innego Nieba" (2002).

Był pełnomocnikiem muzułmańskiego Czeczeńskiego Związku Zawodowego w przyjęciu do silnie związanej z kościołem katolickim Międzynarodowej Organizacji Pracy. 

W 2003 r. z ramienia OSCEjest obserwatorem wyborów w Azerbejdżanie.

W 2005 r. jego teksty ukazały się m.in. w FOCUS Nr 3/04 oraz Magazynie OBYWATEL, a wywiady z W. St. Michałowskim zamieściły ZWIERCIADŁO, SZÓSTY ZMYSŁ i GAZETA LITERACKA w Baku (Azerbejdżan). 

ISKRY w 2004 r. wydały Wielkie safari Antoniego O, a moskiewskie wydawnictwo JAUZA tłumaczenie biografii Ossendowskiego na język rosyjski.

Jest członkiem Z.L.P oraz S.D.P. Poświęcił mu notę Leksykon - POLSCY PISARZE WSPÓŁCZEŚNI (1995) i SŁOWNIK PISARZY POLSKICH (2001) oraz WHO IS WHO 2004.

Mieszka w Michalinie pod Warszawą.

*

KOMENTARZE

 • ***
  Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie...
 • RIP
  Wielki erudyta, świetny organizator, uroczy człowiek.

  Niestety, nikt nie jest wieczny.
 • Panie świeć nad Jego duszą...
  Miałem zaszczyt poznać. Wspaniały erudyta.
 • Czy to przypadek, że wystepował żydo-mediach Rydzyka - ?
  Był rusofobem, działał na rzecz syjonistycznych USA.
 • @Rzeczpospolita 23:22:46
  Sam jesteś rusofob.
  Witek znał doskonale tamte klimaty, jego dom pełen był pamiątek z tamtych terenów. Miał tam wielu przyjaciół, świetnie mówił po rosyjsku i nigdy nie okazywał żadnych fobii.
  Puknij się.
 • Witek
  to starej daty przyjaciel Krzyśka Wojtasa. Razem rozrabiali w czasach studenckich. No ale każdy z nich to był Kogut Alfa a taki Kogut może być tylko jeden. Mimo tego zawsze utrzymywali kontakty.

  Krzysiek Wojtas jest gdzieś na jachcie w drodze do Alicante ale wysłałem mu SMS.
 • :-(
  Niech Mu ziemia lekką będzie.

  Wyrazy współczucia dla Rodziny Pana Witolda.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:58:31
  //Miał tam wielu przyjaciół, świetnie mówił po rosyjsku//

  Cokolwiek znaczy owo "tam" nie sposób skonstatować że teraz jest nie tam a TAM czy PO TAMTEJ STRONIE.
  Jak sądzisz Jarek Ruszkiewicz czy TAM też ma wielu przyjaciół?
  Czy wyszły mu na spotkanie wszystkie Dzieci Biesłany i zapytały o politykę wydawniczą fundacji Odysseum ?
  http://www.bpmokotow.waw.pl/katalogi/ini.php?str=tabelka&dol=0&gora=0&przod=0&wstecz=0&katalog=30&indeks=3&opis_ile=10&opis=1&sgf=&sgf2=&snf=&szukaj=Czeczenia%20-%20historia.
  Albo czy cienie wszystkich stu tysięcy pomordowanych na Wołyniu zapytały :CZEMU? czemu mamy obowiązek popierać bez dodatkowych wątpliwości
  https://www.youtube.com/watch?v=k4p6bikBGE0

  PS
  nieźle było by zapytać "portalowych teologów" czy rusofobia jest cnotą która redukuje każdą ludzką małość i podłość.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej