Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
658 postów 4860 komentarzy

Eugeniusz Sendecki

Eugeniusz Sendecki - Tyszowce, Tomaszów Lubelski, Lublin, Warszawa.

CHLUDOWO 2013 - URODZINY ROMANA DMOWSKIEGO W JEGO PAŁACU POD POZNANIEM

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Było religijnie (Msza Święta), patetycznie (kwiaty i hymn państwowy przy pomniku), politycznie (poseł PiS), humorystycznie (dało się odczuć ogólną wesołość), młodzieżowo (młódź z Litwy i kibice Lecha Poznań) i kulinarnie (słodki poczęstunek)...

Dmowski w latach 1922-1934 miał posiadłość Chludowo pod Poznaniem. Tam był pałac, w którym była biblioteka, a koło pałacu staw. Bibliotekę znamy z opowieści "Dziedzictwo", a staw - z fotografii Dmowskiego w łódce. Miejsce to tchnie pięknem wsi polskiej. Pałac jest majestatyczny, a zarazem swojski. Nieco owszem urok miejsca został naruszony, bo część pałacu (fantazyjny dach w kształcie trapezu z fikusną wieżą o kształcie wydłużonego trapezu) została zniszczona przez pożar. No ale został park, a w parku starodrzew i staw.

Pan Roman w roku 1934-tym sprzedał pałac Księżom Werbistom i się wtedy umówili, że co roku 9-go sierpnia będą świętowali urodziny - odprawiali jedną Mszę Świętą. Miejscowa nauczycielka - magister historii Ewa Kuleczka Drausowska od kliku nastu lat pracuje nad upamiętnieniem tamtego lokalnego i ogólnonarodowego wydarzenia.

W tym roku udałem się tam osobiście (po raz pierwszy, chociaż zaproszenie dostaję od bodaj dwóch lat). Zabrałem ze sobą Kolegów Adama Czeczetkowicza i Zbigniewa Skatulskiego. Pozwolę sobie tutaj zamieścić film o tym jak skladano wiązanki i śpiewano hymn państwowy przy pomniku Pana Romana;

/-/Eugeniusz Sendecki

KOMENTARZE

  • A nalewką
    z pyry poznańskiej was nie uraczyli ?

    No, że Krakusy są centusie to wiedziałem ale moi (prawie) ziomale...
  • @SpiritoLibero 22:26:10 - BYŁO CIASTO, HERBATA I KAWA
    Jest nawet film na ten temat jak się ludzie goszczą w jadalni seminaryjnej Księży Werbistów. Bo pałac obecnie pełni rolę seminarium duchownego, szkoły, hotelu i jest w środku kaplica (są filmy). Na filmie widać jak Pani Kuleczka-Drausowska została obdarowana książką Pułkownika Jana Podhoreckiego (tego pana w mundurze, któremu Zbigniew Małecki portret swojego wodza wręczał).
    Poczęstunek był bardzo, bardzo w porządku. Częstowanie alkoholem przez osoby duchowne o porze przedobiadowej było by niestosowne, Kolego Spirito Libero.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej