Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
661 postów 4861 komentarzy

Eugeniusz Sendecki

Eugeniusz Sendecki - Tyszowce, Tomaszów Lubelski, Lublin, Warszawa.

CHLUDOWO 2013 - URODZINY ROMANA DMOWSKIEGO W JEGO PAŁACU POD POZNANIEM

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Było religijnie (Msza Święta), patetycznie (kwiaty i hymn państwowy przy pomniku), politycznie (poseł PiS), humorystycznie (dało się odczuć ogólną wesołość), młodzieżowo (młódź z Litwy i kibice Lecha Poznań) i kulinarnie (słodki poczęstunek)...

Dmowski w latach 1922-1934 miał posiadłość Chludowo pod Poznaniem. Tam był pałac, w którym była biblioteka, a koło pałacu staw. Bibliotekę znamy z opowieści "Dziedzictwo", a staw - z fotografii Dmowskiego w łódce. Miejsce to tchnie pięknem wsi polskiej. Pałac jest majestatyczny, a zarazem swojski. Nieco owszem urok miejsca został naruszony, bo część pałacu (fantazyjny dach w kształcie trapezu z fikusną wieżą o kształcie wydłużonego trapezu) została zniszczona przez pożar. No ale został park, a w parku starodrzew i staw.

Pan Roman w roku 1934-tym sprzedał pałac Księżom Werbistom i się wtedy umówili, że co roku 9-go sierpnia będą świętowali urodziny - odprawiali jedną Mszę Świętą. Miejscowa nauczycielka - magister historii Ewa Kuleczka Drausowska od kliku nastu lat pracuje nad upamiętnieniem tamtego lokalnego i ogólnonarodowego wydarzenia.

W tym roku udałem się tam osobiście (po raz pierwszy, chociaż zaproszenie dostaję od bodaj dwóch lat). Zabrałem ze sobą Kolegów Adama Czeczetkowicza i Zbigniewa Skatulskiego. Pozwolę sobie tutaj zamieścić film o tym jak skladano wiązanki i śpiewano hymn państwowy przy pomniku Pana Romana;

/-/Eugeniusz Sendecki

KOMENTARZE

  • A nalewką
    z pyry poznańskiej was nie uraczyli ?

    No, że Krakusy są centusie to wiedziałem ale moi (prawie) ziomale...
  • @SpiritoLibero 22:26:10 - BYŁO CIASTO, HERBATA I KAWA
    Jest nawet film na ten temat jak się ludzie goszczą w jadalni seminaryjnej Księży Werbistów. Bo pałac obecnie pełni rolę seminarium duchownego, szkoły, hotelu i jest w środku kaplica (są filmy). Na filmie widać jak Pani Kuleczka-Drausowska została obdarowana książką Pułkownika Jana Podhoreckiego (tego pana w mundurze, któremu Zbigniew Małecki portret swojego wodza wręczał).
    Poczęstunek był bardzo, bardzo w porządku. Częstowanie alkoholem przez osoby duchowne o porze przedobiadowej było by niestosowne, Kolego Spirito Libero.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY

więcej